Fredericia Frimærkeklub har i flere år indsamlet donationer, der bliver solgt på klubbens auktioner og alle pengene bliver videresendt til de danske julemærkehjem. Klubben har designet flyer og plakat, der jævnligt bliver udbredt og samtidig er klubbens bestyrelse og medlemmer rigtig gode til at udbrede det gode initiativ.

På årets første klubmøde torsdag den 5. januar blev der afholdt en mindre cermoni med overrækning af det indsamlede beløb fra sidste år. En repræsentant fra julemærkehjemmet Fjordmark i Kruså var kommet til klubben for at modtage hele 20.000 Kr. Jesper Lilholt fra julemærkehjemmene var meget glad for det store bidrag, og han fortalte kort om de fantasiske indsatser, som julemærkehjemmene gør for de danske børn hele året rundt.

Hvis jeres klub ikke har mulighed for at indsamle eller sælge donationer til julemærkehjemmene, så tager Fredericia Frimærkeklub gerne imod frimærker og postkort. Kontakt oplysninger kan ses på klubbens hjemmeside www.frimklub7000.dk.

Modtag vores spændende nyhedsbrev

Modtag spændende indhold når vi udsender vores DFF nyhedsbreve. Du kan afmelde dig til enhver tid.

Jeg ønsker at modtage nyhedsbreve og godkender DFF’s betingelser