Formanden holdt tale om begivenhederne i klubbens 100 årige historie. En klubhistorie som rummer få formænd, god aktivitet og adskillige udstillinger.

Klubbens medlemmer havde lavet en lille udstilling over forskellige samleområder. Plancherne viste bl.a. byens forretninger og centrum på postkort, en interessant posthistorisk samling fra Christiansfeld og en bemærkelsesværdig korrespondence til bryggeriet Fuglsang i Haderslev.

Næstformanden i ‘Kultur og Fritid’ havde medbragt en check på 10.000 kr. fra kommunen.

Hans Østerby blev meget fortjent udnævnt til æresmedlem af Haderslev Frimærkeklub. Formanden begrundede udnævnelsen med mange års bestyrelsesarbejde, en utrættelig ildsjæl, og en altid imødekommende og meget hjælpsom indsats for klubben. Tillykke til Hans!

Tak til Bo Pallesen for tekst og billeder fra begivenheden.

 

 

Modtag vores spændende nyhedsbrev

Modtag spændende indhold når vi udsender vores DFF nyhedsbreve. Du kan afmelde dig til enhver tid.

Jeg ønsker at modtage nyhedsbreve og godkender DFF’s betingelser